Meet Our Researchers

Canada Research Chairs

Established in 2000 by the the Government of Canada, the Canada Research Chairs (CRC) program strives to make Canada one of the world's top countries in research and development. There are two types of CRC's: Tier 1 and Tier 2. Tier 1 Chairs, tenable for 7 years and renewable, are earmarked for outstanding researchers acknowledged by their peers as world leaders in their fields. Tier 2 Chairs, tenable for 5 years and renewable once, are for emerging scholars that have the potential to lead in their field. Current chairholders are as follows:

Dr. Andrew Iwaniuk

Canada Research Chair in Comparative Neuroanatomy
Department of Neuroscience
Term: 2014 - 2019

Dr. Kristine Alexander

Canada Research Chair in Child and Youth Studies, Tier 2
Department of History
Appointed in July 2013

Dr. Louise Barrett (Psychology)

Canada Research Chair in Cognition, Evolution and Behaviour, Tier 1
Department of Psychology
Appointed in January 2012

Dr. Henning Bjornlund

Canada Research Chair in Water and the Economy, Tier 2
Department of Economics
Appointed in January 2005, renewed for a second term in January 2010

Dr. Claudia Gonzalez

Canada Research Chair in Human Movement Performance, Tier 2
Department of Kinesiology & Physical Education
Appointed in August 2009

Dr. Alice Hontela

Canada Research Chair in Ecotoxicology, Tier 1
Department of Biological Sciences
Appointed in 2003 as a Tier 2 Chair, renewed in 2008 as a Tier 1 Chair

Dr. Locke Spencer

Canada Research Chair in Experimental Astrophysics, Tier 2
Department of Physics & Astronomy
Appointed in July 2013.

Dr. Susan McDaniel

Canada Research Chair in Global Population and Life Course, Tier 1
Department of Sociology / Prentice Institute for Global Population & Economy
Appointed in July 2009

Dr. Joseph Rasmussen

Canada Research Chair in Aquatic Ecosystems, Tier 1
Department of Biological Sciences
Appointed in 2003, renewed in 2010.

Dr. Stacey Wetmore

Canada Research Chair in Computational Chemistry, Tier 2
Department of Chemistry & Biochemistry
Appointed in July 2006, renewed in April 2012