Faculty Awards & Honours

ORIS is pleased to recognize and celebrate the achievements of our faculty members.

Our faculty members are recipients of the following honours and awards (listed alphabetically by awarding agency or foundation):

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

A

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Alberta Heritage Foundation for Medical Research AHFMR Population Health Investigator Lesley Brown Kinesiology & Physical Educ. 1999
Alberta Heritage Foundation for Medical Research AHFMR Scientist Robert Sutherland Neuroscience 2001
Alberta Heritage Foundation for Medical Research AHFMR Senior Scholar Gerlinde Metz Neuroscience 2003
Alberta Health Services Wendy Lipinski Memorial Scholarship for Advanced Education Em Pijl Zieber Health Sciences 2013
Alberta Innovates Health Solutions Polaris Award Bruce McNaughton Neuroscience 2008
Alberta Innovates Technology Futures New Faculty Award Roy Golsteyn Biological Sciences 2010
Alberta Innovates Technology Futures New Faculty Award Paul Hayes Chemistry & Biochemistry 2009
Alberta Innovates Technology Futures New Faculty Award Christopher Hugenholtz Geography 2010
Alberta Innovates Technology Futures New Faculty Award Andrew Iwaniuk Neuroscience 2009
Alberta Innovates Technology Futures New Faculty Award Hans-Joachim Wieden Chemistry & Biochemistry 2008
Alberta Premier's Council on the Status of Persons with Disabilities Award Award of Excellence Lisa Doolittle Theatre & Drama 2015
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Innovation in Agricultural Science Igor Kovalchuk Biological Sciences 2013
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Excellence in Science and Technology Awareness Kristy Burke Conference & Event Services 2012
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Outstanding Contribution to the Science and Technology Community Dennis Fitzpatrick 2010
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Outstanding Contribution to the Science and Technology Community Howard Tennant President Emeritus 2008
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Outstanding Leadership in Alberta Science Bryan Kolb Neuroscience 2004
Alberta Science and Technology (ASTech) Foundation Outstanding Leadership in Alberta Science Ian Whishaw Neuroscience 2009
Alberta Teachers' Association Science Council Distinguished Service Citation Award Rick Mrazek Education 2002
Alberta Women's Network Operation Minerva Mentoring Award Ute Wieden-Kothe Chemistry & Biochemistry 2011
Allied Arts Council Joan Waterfield Memorial Award Peggi Mezei Music 2013
American Anthropological Association AAA/Oxford University Press Award for Excellence in Undergraduate Teaching of Anthropology Jan Newberry Anthropology 2014
American Oil Chemists' Society Timothy L. Mounts Award Roman Przybylski Chemistry & Biochemistry 2012
Association Canadienne-Francasie de l'Alberta (ACFA) Prix Louis-Philippe Cormier Award Peter Heffernan Education 2006

Top

C

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Calorimetry Conference Stig Sunner Award Andrew Hakin Chemistry & Biochemistry 2004
Canada Council for the Arts Killam Research Fellowship Bryan Kolb Neuroscience 1998
Canada Council for the Arts Killam Research Fellowship Stewart Rood Biological Sciences 2007
Canada's Top 40 under 40 Olga Kovalchuk Biological Sciences 2009
Canadian Association of Second Language Teachers Robert Roy Award Peter Heffernan Education 2006
Canadian Counselling and Psychotherapy Association Professional Contribution Award Blythe Shepard Education 2011
Canadian Education Association Pat Clifford Award Michelle Hogue First Nations Transition Program 2012
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Award Reginald Bibby Sociology 2009
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Award Lisa Doolittle Theatre & Drama 2008
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Award Trudy Govier Philosophy 2012
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Award Bryan Kolb Neuroscience 2013
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Early Career Award Paul Hayes Chemistry & Biochemistry 2010
Canadian Federation of Alberta Faculty Associations Distinguished Academic Early Career Award Emily Luce Fine Arts 2008
Canadian Insolvency Foundation Lloyd Houlden Research Fellowship Gordon Hunter Management 2012
Canadian Network for Environmental Education and Communication Outstanding Postsecondary Individual Excellence in Environmental Education Award Rick Mrazek Education 2006
Canadian Philosophical Association Faculty Essay Prize Kent Peacock Philosophy 2015
Canadian Remote Sensing Society Gold Medal Award for Lifetime Achievement Karl Staenz Geography 2010
Canadian Sociological Association John Porter Tradition of Excellence Award Abdie Kazemipur Sociology 2015
Canadian Stroke Network Paul Morley Mentorship Award Bryan Kolb Neuroscience 2013
Canadian Wildlife Federation Learning Institute Founding Institute Fellow Rick Mrazek Education 2009
Certified Management Accountants Distinguished Scholar Award Gordon Hunter Management 2011

Top

D

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
DAAD (German Academic Exchange) Visiting Scientist Award Gerlinde Metz Neuroscience 2009

Top

E

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
European Space Agency Certificate of Recognition from the Director of Science David Naylor Physics & Astronomy 1999

Top

F

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Fulbright Canada Fulbright Award in Environment and Climate Change Derek Peddle Geography 1999
Fulbright Canada Fulbright Scholar Christopher Kukucha Political Science 2007
Fulbright Canada Fulbright Visiting Chair in Canadian Studies Geoffrey Hale Political Science 2005
Fulbright Canada Fulbright Visiting Chair in Canadian Studies Trevor Harrison Sociology 2010

Top

G

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Government of Alberta Alberta Food for Health Award - A Premier's Award Roman Przybylski Chemistry & Biochemistry 2011
Governor General of Canada Order of Canada Islay Arnold 1986
Governor General of Canada Order of Canada Reginald Bibby Sociology 2006
Governor General of Canada Order of Canada James D. Horsman 2006
Governor General of Canada Order of Canada Yoshiro Senda 2007
Governor General of Canada Order of Canada Howard Tennant President Emeritus 2003
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Reginald Bibby Sociology 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Dayna Daniels Women & Gender Studies 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Bryan Kolb Neuroscience 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubiliee Medal Tanya Harnett Native American Studies 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Mike Mahon President 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Peter McCormick Political Science 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Susan McDaniel Sociology 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Richard Mrazek Education 2012
Governor General of Canada Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal Howard Tennant 2012

Top

I

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
iCORE Scholar Award Masami Tatsuno Neuroscience 2009
Indiana University Gill Center for Biomolecular Science Gill Award Bruce McNaughton Neuroscience 2013
International Society for Environmental Information Sciences Distinguished Young Scientist Award Dan Johnson Geography 2010

Top

N

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Natural Sciences and Engineering Research Council University Faculty Award Hester Jiskoot Geography 2006
Natural Sciences and Engineering Research Council University Faculty Award Joy Morris Math & Computer Science 2001
Natural Sciences and Engineering Research Council University Faculty Award Adriana Predoi-Cross Physics & Astronomy 2005
North American Association for Environmental Education Walter E. Jeske Award for Outstanding Contributions to Enviornmental Education Internationally and to the Field at Large Rick Mrazek Education 1993

Top

R

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Royal Astronomical Society of Londong Group Achievement Award David Naylor Physics & Astronomy 2014
Royal Astronomical Society of London Group Achievement Award David Naylor Physics & Astronomy 2009
Royal Canadian Geographical Society Lifetime Fellowship Hester Jiskoot Geography 2009
Royal Geographical Society of London Thesiger-Oman International Human Fellowship Henning Bjornlund Economics 2009
Royal Society of Canada RSC Fellow Bryan Kolb Neuroscience 2000
Royal Society of Canada RSC Fellow Susan McDaniel Sociology 1994
Royal Society of Canada RSC Fellow Ian Whishaw Neuroscience 1998
Royal Society of Canada RSC Fellow John Woods Philosophy 1990

Top

S

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Society of Canadian Limnologists Frank H. Rigler Memorial Award Joseph Rasmussen Biological Sciences 2010

Top

W

Agency Award Recipient Department/Faculty Year
Wessex Institute of Technology Eminent Scientist Award Henning Bjornlund Economics 2010
World Council for Curriculum & Instruction Distinguished Leadership Award Peter Heffernan Education 2012

Top