Academic Quality Assurance Committee Members

Committee Chair
Alan Siaroff, Designate for Andrew Hakin, Provost & Vice-President (Academic), ex officio 


One (1) Member of Deans’ Council, nominated by Deans’ Council
Chris Nicol, June 30, 2019

Four (4) Tenured Faculty Members, nominated by General Faculties Council Executive Committee and elected by Council for three (3) year staggered terms
Leanne Elias,   June 30, 2020
Peter Visentin, June 30, 2019
Daniela Sirbu,  June 30, 2018
Harold Jansen, June 30, 2018

One (1) Academic Staff Member, nominated by ULFA
Vacant, June 30, 2018

One (1) Undergraduate Student, nominated by the Students’ Union
Sandeep Parmar, April 30, 2018

One (1) Graduate Student, nominated by the Graduate Students' Association
Mirela Ambeskovic, April 30, 2018

Resource Member (Non-Voting)
Paul Sparrow-Clarke, Academic Quality Assurance Analyst
Belinda Spiteri, Academic Quality Assurance Coordinator

Quorum = 5 Voting Members (Summer Quorum = 4 Voting Members)